Laptop i tablet w jednym

Tablet Lenovo Yoga 2 1050F 32GB

Tablet Lenovo Yoga 2 1050F 32GB

Czy na tablecie można tak samo pracować jak na normalnym laptopie? Producenci tabletów twierdzą, że ich produkty są równie dobre do pracy z dokumentami, co zwykłe notebooki. Użytkownicy natomiast, nie są przeważnie, co do tego przekonani.

Tablety mają mniejsze ekrany i ograniczoną wielozadaniowość. Jednak ich waga jest nieco mniejsza niż laptopów, dłużej wytrzymują na jednym ładowaniu oraz są natychmiast gotowe do pracy, tuż po ich włączeniu. Dobierając odpowiednie akcesoria i oprogramowanie, możemy sprawić że praca na tablecie będzie równie komfortowa, co na przenośnym notebooku.

Tablety z klawiaturą – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa tabletu Producent Cena tabletu
1Lenovo A7600 16GB 3G (59-409037)LenovoAktualna Cena
2Modecom FreeTab 7800 IPS ICModecomAktualna Cena
3Huawei MediaPad T1 8.0 16GB 3GHuaweiAktualna Cena
4LENOVO Tablet LENOVO TAB 2 A10-30L 10,1"/MSS8909/1GB/16GB/4G LTE/Android5.1 ciemnoniebieski KPLVTT100560LENOVOAktualna Cena
5Samsung Galaxy Tab E T561 8GB LTESamsungAktualna Cena
6Lenovo A10-30L 16GB LTE (ZA0D0035PL)LenovoAktualna Cena
7Huawei Mediapad T3 8.0 WIFI 16GB SzaryHuaweiAktualna Cena
8Lenovo A10-30L 16GB LTE Niebieski (ZA0D0040PL)LenovoAktualna Cena
9Lenovo TAB3 A8-50M 16GB LTE (ZA180003PL)LenovoAktualna Cena
10Lenovo A8-50F 16GB LTE (ZA180030PL)LenovoAktualna Cena

Pełna lista tabletów z klawiaturą…->

Ekran

W tabletach są zazwyczaj mniejsze przekątne ekranów (około 10 calowe). Laptopy mają zwykle co najmniej 13 lub 15 – calowe ekrany. Dużą zaletą tabletów jest jednak większa i lepsza rozdzielczość, co wpływa na jakość obrazu.

Klawiatura

Jeśli chcemy używać tabletu jako przenośnego komputera, potrzebna będzie klawiatura. W tabletach jest już zamontowana klawiatura dotykowa, jednak nie nadaje się ona do pisania dłuższych tekstów, gdyż jest to niewygodne. Dodatkowo zajmuje ona prawie pół ekranu. Obecnie do wyboru mamy szereg klawiatur, które mogą pełnić funkcje także etui czy osłony ekranu. Większość z nich łączy się z tabletem za pomocą Bluetootha, a bogate wzornictwo sprawia, że dobrze dobrana kolorystycznie klawiatura, sprawia wrażenie idealnie skomponowanego kompletu. Tutaj przeczytasz dedykowany artykuł o tabletach z klawiaturą.

Aplikacje na tableta

Największą przeszkodą w używaniu tabletu do typowo biurowej pracy jest oprogramowanie. Większość programów z laptopów czy PC nie jest dostępna na tablety. Jednak wiele aplikacji ma swoje odpowiedniki i zamienniki. Przykładowo najbardziej popularny MS Office może po części zastąpić np. Quickoffice, który jest aktualnie bezpłatny. Jego wadą może być wymagana synchronizacja dokumentów z Google Driver. Istnieją również aplikacje, które pozwalają na wirtualne korzystanie z MS Office na tablecie, poprzez np. CloudOn. Coraz więcej popularnych programów jest dostępnych na tablety, m in. Adobe Reader, Dropbox, Photoshop czy Skype. Ich wersje mogą być nieco okrojone, ale jednak da się na nich pracować. Można także bez problemów skorzystać z firmowego VPN. Jeśli będziemy potrzebować jakiegoś programu, który nie ma swojej wersji na tablet, zawsze można skorzystać z narzędzia LogMeIn, za pomocą którego jesteśmy w stanie zestreamować dowolną aplikację z laptopa.

Najpopularniejsze modele tabletów a’la laptop:

Tablety z klawiaturą Asus Aktualna cena… ->
Tablety z klawiaturą Lenovo Aktualna cena… ->
Tablety z klawiaturą na Windows 8 Aktualna cena… ->
Tablety z klawiaturą na Androidzie Aktualna cena… ->

Pojemność dysku

Pojemność tabletów, nawet tych największych (czyli 1000 GB) jest mniejsza, niż w przypadku komputerów przenośnych. Rozwiązaniem tego mogą być wszelkiego rodzaju chmurowe dyski np. Box, Dropbox, Google Drive czy Skydrive na które możemy przenosić nasze dane. Można także zsynchronizować dane przeglądarki oraz naszą pocztę. Możliwie jest również importowanie na tabletach plików PST, dzięki aplikacji PST Reader (Android) oraz Pst Mail (iOS).

Odpowiednio skonfigurowany i wyposażony tablet może stanowić tak samo dobre urządzenie do pracy jak laptop. Dodatkowym plusem są inne, niedostępne dla notebooków aplikacje np. CamScanner, dzięki której możemy zeskanować ważne dokumenty czy Audiolio – program do rejestrowania notatek oraz Evernote i WritePad, które służą do sporządzania i przechowywania dokumentów tekstowych. Tablet nie zastąpi normalnego laptopa, jednak może być dla niego ciekawą alternatywą.

Tak szukaliście tabletów:

  • laptop z funkcją tabletu (21)
  • Laptop i tablet w jednym (17)
  • tablet i laptop w jednym (15)
  • tablet dwa w jednym (6)
  • tablet z funkcją laptopa (4)
  • komputer tablet w jednym (4)
  • laptop z tabletem opinie (4)
  • laptop z funkcją tabletu opinie (4)
  • laptop 2 w jednym (4)
  • laptop tablet w jednym (3)