Jaki tablet wybrać i kupić?

Tablet Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 T110

Tablet Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 T110

Tablet to niewielkie urządzenie, które może niekiedy zastąpić laptopa lub komputer stacjonarny. Dzięki kompaktowym rozmiarom, można go wszędzie ze sobą zabrać. Przyda się w podróży, na działce czy kawiarni. Pomoże być w stałym kontakcie ze znajomymi, obejrzymy na nim film, posłuchamy muzyki czy pogramy w gry. Tablet jest urządzeniem uniwersalnym, a przy tym niezwykle mobilnym.

Na rynku jest ogromny wybór tabletów różnych producentów. Różnią się one od siebie wielkością ekranu, pojemnością pamięci i innymi parametrami. W zależności do czego głównie ma on służyć i kto będzie z niego korzystał, możemy wybrać tańszy lub nieco bardziej zaawansowany model. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i kilka innych aspektów.

Zatem jaki tablet wybrać i kupić? Sprawdź poniżej:

Tablety – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa tabletów Producent Cena tabletów
1Overmax Livecore 7031 8GBOvermaxAktualna Cena
2Overmax Livecore 7030OvermaxAktualna Cena
3Eten X500EtenAktualna Cena
4Cavion Base 7CavionAktualna Cena
5Overmax LiveCore 7010OvermaxAktualna Cena
6Blow WhiteTab7BlowAktualna Cena
7Allview Viva C701 8GB 3GAllviewAktualna Cena
8Prestigio MultiPad Rider 7.0 3GPrestigioAktualna Cena
9Blow KidsTab 7BlowAktualna Cena
10Blow WhiteTab 7.4 HD 8GBBlowAktualna Cena

Pełna lista tabletów…->

System operacyjny

Jest on znaczącym elementem, świadczącym o możliwościach urządzenia. Na rynku dostępne są :

 • Tablety z androidem – czyli z systemem operacyjnym Google. Jest on chętnie wykorzystywany przez wielu producentów, przez co mamy duży wybór wśród różnych modeli i marek. Poprzez zintegrowanie z usługami firmy Google, użytkownik zyskuje dostęp do poczty, map, komunikatora GTalk czy sklepu Google Play.
 • Tablety z iOS – czyli popularne iPady firmy Apple. Dostępne są w rozmiarach 7,9 oraz 9,7 cala, więc wybór jest dość ograniczony. System iOS jest wykorzystywany także w innych urządzeniach tej firmy. Aplikacje musimy ściągnąć ze sklepu internetowego App Store.
 • Tablety z Windowsem RT – jest to system przeznaczony do pracy na tabletach z procesorami ARM. Kupujemy go razem z urządzeniem. Wyposażono go w interfejs Modern UI zoptymalizowany pod kątem obsługi poprzez dotyk. Ponadto ma klasyczny tryb pulpitu, ale aplikacje korzystają z Modern UI. Niestety nie jest on zgodny z programami, które zostały opracowane dla poprzednich wersji systemu Windows.
 • Tablety z Windowsem 8 – który został wyposażony w tryb Modern UI przeznaczony dla ekranów dotykowych, a w trybie klasycznego pulpitu, można korzystać z aplikacji jak na zwykłym komputerze. System Windows 8 jest dokładnie taki sam, jak na innych urządzeniach typu notebook czy komputer stacjonarny. Po podłączeniu klawiatury, myszki oraz monitora, można z niego korzystać jak ze zwykłego komputera.

Ekran w tablecie

Najczęściej spotykane są tablety w rozmiarze 5, 7 cali i 10 calowych. Im większy ekran tym większe pole do manewru, większy komfort przeglądania stron i odczytywania tekstu. Za to mniejsze rozmiary ekranu sprawiają, że urządzenie jest bardziej poręczne. Zazwyczaj 5 calowych tabletów używa się do nawigacji, 7 calowych jako odtwarzaczy multimedialnych, a te największe np. do prezentacji wizualnych.

Rozdzielczość im większa, tym lepiej. Jednak w przypadku najmniejszych ekranów, nie warto wybierać rozdzielczości Full HD, gdyż tekst może być zbyt mały. W tabletach 7 calowych wystarczy rozdzielczość około 1024 x 600 pikseli, a w 10 calowych może ona wynosić do 1920 x 1200 pikseli.

Warto wybrać ekrany IPS cechujące się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szerszymi kątami widzenia. Niektóre modele są wyposażone w dodatkową osłonę w postaci szkła Gorilla Glass, które jest odporne na zarysowania i mechaniczne usterki.

Tablet Lenovo Yoga 2 1050F 32GB

Tablet Lenovo Yoga 2 1050F 32GB

Tablety 10 calowe

Pełna lista tabletów 10 calowych… ->

Bateria i wydajność tabletów

Ważne aby bateria pozwalała na jak najdłuższy czas pracy. Warto poszukać opinii innych użytkowników o wybranym modelu. Dobrze dobrane podzespoły zapewniają komfortową i płynną wydajność pracy np. iOS oraz Windows. Nie zawsze warto inwestować w urządzenia z najnowszą specyfikacją, ponieważ często nie wiele to wpływa na wydajność tabletu. Jednak w przypadku systemu operacyjnego typu Android, warto prześledzić opinie i testy innych użytkowników dla wybranego modelu. Jeśli już jesteśmy przy baterii to warto poczytać o urządzeniach, które znacznie wydłużają żywotność naszych sprzętów. Mam tu na myśli powerbank czyli przenośną baterię, którą można podłączyć do naszego tabletu i wydłużyć jego działanie. Więcej o powerbankach przeczytacie tutaj http://digitalpc.pl/powerbank-lekarstwem-rozladowane-baterie/ i tutaj http://www.guki.pl/jaki-power-bank-wybrac/.

Dodatkowe wyposażenie

Producenci często wyposażają swoje urządzenia w dodatkowe elementy poprawiające komfort użytkowania np: port HDMI, który potrzebny jest do podłączenia tabletu do telewizora. Kamera przyda się dla osób chcących komunikować się poprzez wideokonferencje. Moduł GPS czy to 3G sprawi, że będziemy mogli korzystać z internetu nawet bez dostępu do Wi – Fi. Standard NFC pozwala na płatności i przesyłanie danych między urządzeniami. Dzięki Bluetooth możemy bezprzewodowo podłączyć klawiaturę i myszkę.

Tablet LG G PAD 8.3

Tablet LG G PAD 8.3

Tablety z Wi-Fi

Porównaj aktualne ceny tabletów z Wi-Fi… ->

Tablet Kiano Intelect 8.9 3G MS

Tablet Kiano Intelect 8.9 3G MS

Tablety z 3G

Porównaj aktualne ceny tabletów z 3G… ->

Tablet Lenovo A5500

Tablet Lenovo A5500

Tablety z GPS

Porównaj aktualne ceny tabletów z GPS… ->

Pamięć

Wielkość pamięci dobieramy do ilości danych, którą zamierzamy w tablecie przechowywać. Dobrze wybrać urządzenie z możliwością rozszerzenia pamięci, poprzez dokupienie karty microSD.

Ceny tabletów

Zakres cenowy jest bardzo szeroki. W zależności od producenta, systemu operacyjnego oraz wielkości urządzenia ceny się znacznie różnią. Znajdziemy tablety w cenie do 300 złotych jak i te za ponad 500 zł czy 1000 złotych. Warto zawsze wybrać trochę droższe modele, które będą lepiej wykonane, bardziej wydajne i z mocniejszą baterią. Zapraszamy też do naszego rankingu tabletów oraz do skorzystania z poniższej listy:

Tak szukaliście tabletów:

 • jaki tablet (12)
 • jaki tablet kupic (7)
 • tablet jaki kupić (6)
 • jaki kupić tablet (5)
 • jaki tablet wybrać 2016 (4)
 • jaki wybrać tablet (4)
 • jaki tablet wybrac (3)
 • jaki kupić tablet 2016 (2)
 • tablet jaki wybrać (2)
 • tablety i ich cena (2)